Barbie and Ken both get arrested in the latest trailer for the Barbie movie Margot Robbie în filmul „Barbie”. Profimedia

Au fost anunţate listele scurte pentru premiile Oscar la 10 categorii. „Barbie” conduce detaşat

Listele scurte pentru premiile Oscar la 10 categorii au fost anunțate: "Barbie" conduce detaşat. "Do Not Expect Too Much from the End of the World" de Radu Jude nu se regăseşte la categoria "International feature".

Academia de Arte şi Ştiinţe Cinematografice a anunţat listele de preselecţie la 10 categorii pentru cea de-a 96-a ceremonie a premiilor Oscar.

În general, metacomedia "Barbie", de Greta Gerwig, a avut cele mai multe menţiuni, cu cinci, inclusiv pentru sunet, cântec original, pentru cele trei nominalizări ale lui Billie Eilish ("What I Was Made For?"), Dua Lipa ("Dance the Night") şi Mark Ronson şi Andrew Wyatt ("I'm Just Ken"), şi partitura originală, a acestui duo. "Barbie" a ratat nominalizarea la machiaj şi coafură, care a fost categoria care a produs cele mai multe surprize.

Pe lângă "Barbie", "The Color Purple" şi "Guardians of the Galaxy Vol. 3" nu au reuşit să intre pe lista scurtă. În schimb, a fost selectat excentricul "Beau is Afraid" al A24 şi filmul horror al Universal Pictures "The Last Voyage of the Demeter".

La categoriile muzicale, compoziţii de la Daniel Pemberton ("Spider-Man: Across the Spider-Verse"), Ludwig Göransson ("Oppenheimer") şi a regretatul Robbie Robertson ("Killers of the Flower Moon"), Thomas Newman ("Elemental") şi John Williams ("Indiana Jones and the Dial of Destiny").

Este de remarcat diversitatea compozitorilor care au ajuns pe lista scurtă, inclusiv compozitorii de culoare Jon Batiste ("American Symphony") şi Kris Bowers ("The Color Purple"), legendara muziciană Laura Karpman ("American Fiction") şi compozitoarea non-binară şi nominalizată la Oscar pentru "Jackie", Mica Levi ("The Zone of Interest"). Selectarea lui Mark Orton pentru "The Holdovers" a fost o surpriză, având în vedere că mulţi credeau că nu se califica.

La categoria cântec original au fost nominalizate câte două piese din "The Color Purple" de la Warner Bros ("Keep It Movin'" şi "Superpower", cântate de Halle Bailey şi Fantasia Barrino) şi "Flora and Son" de la Apple Original Films ("High Life" şi "Meet in the Middle"). Hitul Oliviei Rodrigo, "Can't Catch Me Now" din "The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes" se apropie, de asemenea, cu un pas de o nominalizare la Oscar, alături de Lenny Kravitz ("Road to Freedom" din "Rustin") şi, în mod surprinzător, de Wes Anderson, care a co-scris "Dear Alien" din "Asteroid City". Scurtmetrajul lui Anderson "The Wonderful Story of Henry Sugar" a intrat pe lista scurtă a filmelor live-action alături de "Strange Way of Life", de Pedro Almodovar, care îl are în rolul principal pe Pedro Pascal.

Filmul "Oppenheimer" de Christopher Nolan a fost menţionat la machiaj, sunet şi cântec original. Categoria de efecte vizuale va trebui să selecteze cinci nominalizaţi din cele 10 filme rămase, printre care se numără filmul cu monştri al Toho "Godzilla: Minus One", filmul epic al lui Zack Snyder "Rebel Moon - Part One: A Child of Fire" şi filmul de animaţie "Spider-Man: Across the Spider-Verse".

Alte filme care sunt prezente pe lista scurtă sunt "Killers of the Flower Moon", de Martin Scorsese, cu patru menţiuni în total, inclusiv pentru cântecul original, şi "The Society of the Snow", de J.A. Bayona, care ar putea imita o traiectorie asemănătoare cu cea a filmului surpriză de anul trecut, "All Quiet on the Western Front", care a câştigat patru premii Oscar.

Lungmetrajele documentare au prins multe locuri de frunte, printre care "Still: A Michael J. Fox Movie", de la Apple Original Films, "American Symphony", de la Netflix, şi "The Eternal Memory", de la MTV Documentary Films. Surpriza a fost că au fost omise "The Mission", de la National Geographic, deşi "Bobi Wine: The People's President" a fost inclus. În plus, "Kokomo City", de Magnolia, şi "Anselm", de Janus şi Sideshow, de Wim Wenders, nu au obţinut suficiente voturi.

În cursa pentru lungmetrajele internaţionale nu au existat prea multe nominalizări, cu excepţia filmului românesc "Do Not Expect Too Much from the End of the World" şi a filmului chilian "The Settlers", care nu au fost nominalizate. Sunt în cărţi "The Zone of Interest" din Marea Britanie şi "Society of the Snow" din Spania.

Perioada de nominalizare la Oscar se va desfăşura în perioada 11-16 ianuarie 2024, iar nominalizările oficiale vor fi desemnate pe 23 ianuarie.

Citește și:

Globurile de Aur 2024. Lista completă a nominalizărilor. Cine este actrița care ar putea câştiga premiul pentru cea mai bună actriţă

Listele scurte pentru premiile Oscar la 10 categorii

Documentary Feature

“American Symphony”
“Apolonia, Apolonia”
“Beyond Utopia”
“Bobi Wine: The People’s President”
“Desperate Souls, Dark City and the Legend of Midnight Cowboy”
“The Eternal Memory”
“Four Daughters”
“Going to Mars: The Nikki Giovanni Project”
“In the Rearview”
“Stamped from the Beginning”
“Still: A Michael J. Fox Movie”
“A Still Small Voice”
“32 Sounds”
“To Kill a Tiger”
“20 Days in Mariupol”

Documentary Short Subject

“The ABCs of Book Banning”
“The Barber of Little Rock”
“Bear”
“Between Earth & Sky”
“Black Girls Play: The Story of Hand Games”
“Camp Courage”
“Deciding Vote”
“How We Get Free”
“If Dreams Were Lightning: Rural Healthcare Crisis”
“Island in Between”
“The Last Repair Shop”
“Last Song from Kabul”
“Nǎi Nai & Wài Pó”
“Oasis”
“Wings of Dust”

International Feature

Armenia, “Amerikatsi”
Bhutan, “The Monk and the Gun”
Denmark, “The Promised Land”
Finland, “Fallen Leaves”
France, “The Taste of Things”
Germany, “The Teachers’ Lounge”
Iceland, “Godland”
Italy, “Io Capitano”
Japan, “Perfect Days”
Mexico, “Totem”
Morocco, “The Mother of All Lies”
Spain, “Society of the Snow”
Tunisia, “Four Daughters”
Ukraine, “20 Days in Mariupol”
United Kingdom, “The Zone of Interest”

Makeup and Hairstyling

“Beau Is Afraid”
“Ferrari”
“Golda”
“Killers of the Flower Moon”
“The Last Voyage of the Demeter”
“Maestro”
“Napoleon”
“Oppenheimer”
“Poor Things”
“Society of the Snow”

Sound

“Barbie”

“The Creator”
“Ferrari”
“The Killer”
“Killers of the Flower Moon”
“Maestro”
“Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”
“Napoleon”
“Oppenheimer”
“The Zone of Interest”

Original Score

“American Fiction”
“American Symphony”
“Barbie”
“The Boy and the Heron”
“The Color Purple”
“Elemental”
“The Holdovers”
“Indiana Jones and the Dial of Destiny”
“Killers of the Flower Moon”
“Oppenheimer”
“Poor Things”
“Saltburn”
“Society of the Snow”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“The Zone of Interest”

Original Song

“It Never Went Away” from “American Symphony”
“Dear Alien (Who Art In Heaven)” from “Asteroid City”
“Dance The Night” from “Barbie”
“I’m Just Ken” from “Barbie”
“What Was I Made For?” from “Barbie”
“Keep It Movin’” from “The Color Purple”
“Superpower (I)” from “The Color Purple”
“The Fire Inside” from “Flamin’ Hot”
“High Life” from “Flora and Son”
“Meet In The Middle” from “Flora and Son”
“Can’t Catch Me Now” from “The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes”
“Wahzhazhe (A Song For My People)” from “Killers of the Flower Moon”
“Quiet Eyes” from “Past Lives”
“Road To Freedom” from “Rustin”
“Am I Dreaming” from “Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Animated Short Film

"Boom”
“Eeva”
“Humo (Smoke)”
“I’m Hip”
“A Kind of Testament”
“Koerkorter (Dog Apartment)”
“Letter to a Pig”
“Ninety-Five Senses”
“Once upon a Studio”
“Our Uniform”
“Pachyderme”
“Pete”
“27”
“War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko”
“Wild Summon”

Live Action Short Film

“The After”
“The Anne Frank Gift Shop”
“An Avocado Pit”
“Bienvenidos a Los Angeles”
“Dead Cat”
“Good Boy”
“Invincible”
“Invisible Border”
“Knight of Fortune”
“The One Note Man”
“Red, White and Blue”
“The Shepherd”
“Strange Way of Life”
“The Wonderful Story of Henry Sugar”

Visual Effects

The Creator”
“Godzilla Minus One”
“Guardians of the Galaxy Vol. 3”
“Indiana Jones and the Dial of Destiny”
“Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”
“Napoleon”
“Poor Things”
“Rebel Moon – Part One: A Child of Fire”
“Society of the Snow”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Programul Zilei

duminică23.02
luni24.02
marți25.02
miercuri26.02
joi27.02
vineri28.02
sâmbătă01.03
09:10 Catelul pompier
10:55 O noapte la Muzeu: Secretul Faraonului
12:30 Fata din vale
14:10 Cavalerul negru: Legenda renaste
16:45 Carari intortocheate
18:35 Bill si Ted salveaza universul
20:00 Equalizer 3: Capitolul final
21:50 Shazam! Furia zeilor
23:55 Teleportati in adolescenta
01:30 Recurs la razbunare
02:55 Colega de camera
04:25 Piratii Rock-ului
06:35 Cavalerul negru: Legenda renaste
09:10 Shazam! Furia zeilor
11:15 ingerul din bradul de Craciun
12:40 Nicholas Nickleby
14:50 Alpha
16:20 Ready Player One: Sa inceapa jocul
18:30 Maini de aur: Povestea lui Ben Carson
20:00 intalnire cu Joe Black
22:55 inca o sansa
00:35 Cartea mortilor: Posesie demonica
02:05 Conspiratia
03:35 22 Jump Street - O alta adresa de pomina
05:20 Sinuciderea fecioarelor
06:55 Omu' de la Zoo
08:30 intalnire cu Joe Black
11:25 Antitrust
13:10 Din nou indragostita
16:35 Nanny McPhee: Marea infruntare
18:20 Agentul Cody Banks
20:00 Kompromat
22:05 Nu-ti port pica!
23:45 Nu da inapoi 3
01:25 Ultimul sarut
03:05 Cu orice pret
04:45 Foc viu
06:10 Agentul Cody Banks
07:50 Din nou indragostita
09:30 Kompromat
11:35 Rory O'Shea a fost aici
13:20 si Soarele e o stea
14:55 Sunt spion
16:30 Rampage: Scapati de sub control
18:10 Adevarata poveste a familiei Robertson
20:00 Regele Arthur
00:00 inainte de Craciun
01:35 De Ziua Mamei
03:15 Chloe
04:45 Julia
07:05 Bohemian Rhapsody
09:15 Regele Arthur
11:15 Adevarata poveste a familiei Robertson
13:05 Mandrie si Prejudecata
15:05 G.I. Joe: Snake Eyes
17:00 Goosebumps: iti facem parul maciuca
18:35 Johnny English loveste din nou
20:00 Doua inimi
21:35 Camera mortala
23:10 Phoenix
00:55 Ucenic pentru crima
02:40 in cautarea dragostei
04:20 Razboiul lui Tom Hart
06:20 Visul unei nopti de vara
08:15 Goosebumps: iti facem parul maciuca
09:50 Doua inimi
11:25 Johnny English loveste din nou
12:50 Pantera roz 2
14:20 Un plan sclipitor
16:05 intoarce-te la mine
17:55 Animale fantastice si unde le poti gasi
22:05 Un politist si jumatate
23:40 Ruptura
01:30 Brokerii apocalipsei
03:35 Fratia lupilor
08:00 Pantera roz 2
09:30 Miraculos: Buburuza si Motan Noir - Filmul
11:10 Un politist si jumatate
12:45 Mereu dragostea
14:10 Poarta Stelara
16:15 Ticaloasele
17:45 Transformers - Razboiul lor in lumea noastra
20:00 Victoria si Abdul
21:50 Represalii: Cursa mortii
23:25 Puscasi marini
01:20 Mostenire cu scandal
02:50 3000 de ani de dorinta
04:35 Ostatici

Ultimele știri

Sex And The City, Sex And The City - 2. Season
Kristin Davis, adevărul despre scenele intime din Sex and the City. SJP, singura care a avut în contract clauză cu privire la nuditate

Kristin Davis a dezvăluit că scenele intime din serialul „Sex and the City” au făcut-o să se simtă inconfortabil. Într-un interviu acordat...

drew (12)
Drew Barrymore, la 50 de ani. O viaţă cu multe provocări încă din copilărie, copleşită de consumul de alcool şi droguri

Drew Barrymore a devenit una dintre cele mai apreciate actriţe ale generaţiei sale, deşi viaţa i-a adus multe provocări încă din copilărie. 

De ce s-a distanța Violet de Jennifer Lopez
Motivul pentru care fiica lui Ben Affleck și Jennifer Garner s-a distanțat de JLo: „A început să pună întrebări!”

Fiica lui Jennifer Garner și a lui Ben Affleck, Violet, a ales să facă un pas în spate în ceea ce privește relația cu Jennifer Lopez, cea...

Partenerii noștri

Cum folosește George Clooney înfrângerile fiului său la șah pentru a-i da lecții de viață valoroase: Nu câștigă mereu, se supără
Cum folosește George Clooney înfrângerile fiului său la șah pentru a-i da lecții de viață valoroase: Nu câștigă mereu...

Cum folosește George Clooney înfrângerile fiului său la șah pentru a-i da lecții de viață...

PeRoz.ro
Rux și Opulență, atac dur la adresa lui Mihai Trăistariu: „Ești un penibil și vei rămâne un penibil!”
Rux și Opulență, atac dur la adresa lui Mihai Trăistariu: „Ești un penibil și vei rămâne un penibil!”

Rux și Opulență, atac dur la adresa lui Mihai Trăistariu: „Ești un penibil și vei rămâne un...

Utv.ro
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință

Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii...

Digi-World.tv
Ricky Martin, imagini rare cu trei dintre copiii săi. Fanii, cuceriți de fiica lui, care are doar șase ani: „Cât de frumoasă este!”
Ricky Martin, imagini rare cu trei dintre copiii săi. Fanii, cuceriți de fiica lui, care are doar șase ani: „Cât de...

Ricky Martin, imagini rare cu trei dintre copiii săi. Fanii, cuceriți de fiica lui, care are doar...

ProFM.ro
Italienii s-au declarat "șocați". Ce a făcut Cristi Chivu la conferință, după debutul cu brio la Parma
Italienii s-au declarat "șocați". Ce a făcut Cristi Chivu la conferință, după debutul cu brio la Parma

Total neașteptat.

DigiSport.ro
Un câine abandonat într-o parcare a emoționat milioane de oameni. Mesajul pe care îl avea prins de zgardă: „Vă rog!”
Un câine abandonat într-o parcare a emoționat milioane de oameni. Mesajul pe care îl avea prins de zgardă: „Vă rog!”

Un câine abandonat într-o parcare a emoționat milioane de oameni. Mesajul pe care îl avea prins de...

Digi-AnimalWorld.tv
Insula Santorini, zguduită de 21.500 de seisme, în stare de incertitudine înaintea sezonului turistic
Insula Santorini, zguduită de 21.500 de seisme, în stare de incertitudine înaintea sezonului turistic

Insula Santorini, zguduită de 21.500 de seisme, în stare de incertitudine înaintea sezonului...

Digi-Life.tv
Cine este șoferul care a provocat accidentul cumplit din Câmpia Turzii. Diana a murit în brațele soțului și a lăsat în urmă doi copii
Cine este șoferul care a provocat accidentul cumplit din Câmpia Turzii. Diana a murit în brațele soțului și a lăsat în...

Cine este șoferul care a provocat accidentul cumplit din Câmpia Turzii. Diana a murit în brațele...

DigiFM.ro
Sex And The City, Sex And The City - 2. Season
Kristin Davis, adevărul despre scenele intime din Sex...
Filmnow.ro